College of Engineering Awards

Lumley Interdisciplinary Research Award

The College of Engineering will recognize the interdisciplinary research contributions of faculty and research staff by awarding the Lumley Interdisciplinary Research Award. Funds for these awards are made possible by an endowment established by John H. and Mildred C. Lumley. The award(s) will be presented at the annual College of Engineering Faculty Awards Banquet to a team of faculty and/or research scientists who have demonstrated significant research collaboration that cuts across departmental or discipline boundaries.

Not currently accepting nominations.

Criteria

While individuals associated with specific Centers will be considered, the Centers themselves may not be nominated under this category.

Up to three Lumley Interdisciplinary Research Awards will be given. Teams should include at least two members from different departments. The team can include members from other colleges at Ohio State. Under exceptional circumstances, team members may be from the same department but it is the department chair’s responsibility to make a case as to why the team should be considered interdisciplinary.

Awardees will be selected on the basis of the interdisciplinary research accomplishments at The Ohio State University during the five-year period from January 1, 2019 to December 31, 2023. Demonstration of these accomplishments will be made as per the attached guidelines and format.

Nominations

NOTE: Please read the full nomination criteria and guidelines (a PDF that will open in a separate window or tab) carefully as the process has changed to make it more streamlined.

The attached package includes a nomination cover sheet and format instructions for submitting a nomination. Nominations can only be made by department chairs. Each department chair can nominate no more than one team, although he/she can support nominations made by other chairs.

Deadline

The application materials need to be submitted electronically and must be submitted by January 05, 2024.

Past Recipients

Year Awardees
2023 Jose Otero, OSUMC-pathology
Jessica Winter, chemical and biomolecular engineering
Heather Chandler, optometry
Katelyn Swindle-Reilly, biomedical engineering
2022 Raghu Machiraju, computer science and engineering
Shaurya Prakash, mechanical and aerospace engineering
Paul Stoodley, College of Medicine
Traci Wilgus, College of Medicine
Daniel Wozniak, College of Medicine
Sandor Gyorke, College of Medicine
Przemyslaw Radwanski, College of Pharmacy
Rengasayee Veeraraghavan, biomedical engineering
Eric Fosler-Lussier, computer science and engineering
Doug Danforth, College of Medicine
Michael White, College of Arts and Sciences
William Schuler, College of Arts and Sciences
Kellen Maicher, Comprehensive Cancer Center
Alan Price, Advanced Computing Center for the Arts and Design
Laura Zimmerman, Comprehensive Cancer Center
Laura Wagner, College of Arts and Sciences
2021 Jeff Chalmers, chemical and biomolecular engineering
Payal Desai, College of Medicine
Maryam Lustberg, College of Medicine
Andre Palmer, chemical and biomolecular engineering
Monica Venere, College of Medicine
Maciej Zborowski, Cleveland Clinic
David Irwin, University of Colorado, Denver
Paul Buehler, University of Maryland
Christopher Ball, ElectroScience Laboratory
Vimal Buck, Center for Design and Manufacturing Excellence
Luis Rodriguez-Saona, College of Food, Agricultural, and Environmental Sciences
Natalia Higuita-Castro, biomedical engineering
Safdar Khan, College of Medicine
Devina Purmessur (Walter), biomedical engineering
2020 Tunc Aldemir, mechanical and aerospace engineering
Richard Denning, mechanical and aerospace engineering
Jieun Hur, civil, environmental and geodetic engineering
Halil Sezen, civil, environmental and geodetic engineering
Andrea Serrani, electrical and computer engineering
Marcello Canova, mechanical and aerospace engineering
Carlos Castro, mechanical and aerospace engineering
Michael Poirier, department of physics, College of Arts and Sciences
2019 Jun Liu, biomedical engineering
Cynthia Roberts, biomedical engineering
Paul Weber, Eye and Ear Institute
Jeff Pan, biomedical informatics
Joshua Goldberger, chemistry and biochemistry
Joseph Heremans, mechanical and aerospace engineering
Wolfgang Windl, materials science and engineering
2018 Junmin Wang, mechanical and aerospace engineering
Xiaorui Wang, electrical and computer engineering
Haijun Su, mechanical and aerospace engineering
Richard Jagacinski, psychology
Jen-Ping Chen, mechanical and aerospace engineering
Han-Wei Shen, computer science and engineering
Anne Co, chemistry and biochemistry
Umit Ozkan, chemical and biomolecular engineering
2017 Wu Lu, electrical and computer engineering
L. James Lee, chemical and biomolecular engineering
Daniel Gallego-Perez, general surgery, College of Medicine
Jianjun Guan, materials science and engineering
Zhenguo Liu, internal medicine, College of Medicine
2016 Chi-Chih Chen, electrical and computer engineering
Michael Durand, earth sciences
Kenneth Jezek, earth sciences
Joel Johnson, electrical and computer engineering
Jacob Boswell, KSA, landscape architecture
Kristi Cheramie, KSA, landscape architecture
Mattijs van Maasakkers, KSA, city and regional planning
Raymond Cao, mechanical and aerospace engineering
Anne Co, chemistry and biochemistry
Yuan F. Zheng, electrical and computer engineering
2015 Douglas Kniss, obstetrics & gynecology, College of Medicine 
Samir Ghadiali,  biomedical engineering
Alper Yilmaz, civil, environmental and geodetic engineering 
Tunc Aldemir,  mechanical and aerospace engineering
Umit Catalyurek, biomedical informatics, College of Medicine
Richard Denning, formerly of mechanical and aerospace engineering
Heather M. Powell,  materials science and engineering
Chandan K. Sen, general surgery, College of Medicine
2014 Gil Bohrer,  civil, environmental and geodetic engineering
Peter Curtis, evolution, ecology, and organismal biology
2013 Stephen C. Lee, biomedical engineering
Leonard Brillson, electrical and computer engineering
Wu Lu, electrical and computer engineering
Sheldon G. Shore, chemistry
Ji-Cheng Zhao, materials science and engineering
Joseph P. Heremans, mechanical and aerospace engineering
Roberto C. Myers, materials science and engineering
2012 Thomas E. Blue, mechanical and aerospace engineering
Giorgio Rizzoni, mechanical and aerospace engineering
Suresh Babu, materials science and engineering
Bharat Bhushan, mechanical and aerospace engineering
Marcello Canova, mechanical and aerospace engineering
Lei Cao, mechanical and aerospace engineering
A. Terrence Conlisk, mechanical and aerospace engineering
Yann G. Guezennec, mechanical and aerospace engineering
Michael J. Mills, materials science and engineering
Simona Onori, Center for Automotive Research
Wolfgang E. Windl, materials science and engineering
Stephen Yurkovich, electrical and computer engineering
2011 Rizwan Ahmad, Heart and Lung Institute
Periannan Kuppusamy, cardiovascular medicine
Lee Potter, electrical and computer engineering
Jay Zweier, biochemistry
2010 Jose M. Castro, integrated systems engineering
L. James Lee, chemical and biomolecular engineering
Allen Y. Yi, integrated systems engineering
2009 Noriko Katsube, mechanical engineering
Stanislav Rokhlin, integrated systems engineering
Robert Seghi, College of Dentistry
2008 Mohammad Samimy, mechanical engineering
Andrea Serrani, electrical and computer engineering
2007 Dorota Brzezinska, civil and environmental engineering and geodetic science
Umit Ozguner, electrical and computer engineering
Charles Toth, Center for Mapping
2006 Gerald Frankel, materials science and engineering
Stanislav Iosif Rokhlin, industrial, welding and systems engineering
2005 Yu-Ping Chin, geology
Patrick Hatcher, chemistry
John Lenhart, civil and environmental engineering and geodetic science
Harold Walker, civil and environmental engineering and geodetic science
Linda Weavers, civil and environmental engineering and geodetic science
2004 James C. Williams, materials science and engineering
Somnath Ghosh, materials science and engineering
Stanley Rokhlin, industrial, welding and systems engineering
Benjamin Coifman, civil and environmental engineering and geodetic science
P. Goel
Mark McCord, civil and environmental engineering and geodetic science
Rabi Mishalani, civil and environmental engineering and geodetic science
2003 Stephen Bechtel, mechanical engineering
Kurt Koelling, chemical engineering
2002 Yann Guezennec, mechanical engineering
Giorgio Rizzoni, mechanical engineering
Ahmed Soliman, Center for Automotive Research
Vadim Utkin, electrical engineering
Gregory Washington, mechanical engineering
Stephen Yurkovich, electrical engineering
Jose Castro, industrial, welding and systems engineering
Kurt Koelling, chemical engineering
L. James Lee, chemical engineering
Anthony Luscher, mechanical engineering
David Tomasko, chemical engineering
Back